
to trzyletnia formacja, która rozpala miłość do Słowa Bożego
czyni uczniami
a poprzez Słowo Boże prowadzi do relacji z Jezusem Chrystusem
czyni świadkami
i uzdalnia do świadomego poprowadzenia swojego życia duchowego wewnątrz wspólnoty, w ramach podjętej konkretnej posługi
czyni misjonarzami
Jeśli idzie o wymiar merytoryczny – opiera się niemal wyłącznie na Piśmie Świętym, stąd jest absolutnie fundamentalna, uniwersalna i ponadczasowa. Skupiona jest wokół Słowa Bożego zgodnie z porządkiem liturgicznym czytań niedzielnych (Rok A, B, C).
Jeśli idzie o wymiar metodyczny – wykorzystuje wypracowane przez Kościół metody czytania Słowa Bożego. Różnorodność metod daje możliwość prowadzenia spotkań w różnych formach. Stwarza to przestrzeń do przeżywania Słowa Bożego na różnych płaszczyznach.
Sięga po współczesny przekaz, narzędzia i formy komunikacji. Dostarcza wielu inspiracji ze świata książki i przestrzeni Internetu.
Wszystko po to, aby rozkochać uczestników spotkań w Słowie Bożym i poprowadzić ich poprzez doświadczenie Żywego Słowa do relacji z Jezusem Chrystusem w otwartości na Ducha Świętego.
Trzyletnią formację w ramach Projektu Puls można przedstawić w skrócie w następujący sposób:
I ROK
nauka słuchania
branie
zainteresowanie Słowem
umiejętność odczuwania
czynienie uczniami
II ROK
nauka dzielenia
wymiana
konfrontowanie ze Słowem
umiejętność nazywania
czynienie świadkami
III ROK
nauka posługi
dawanie
zaangażowanie w Słowo
umiejętność wdrażania
czynienie misjonarzami
Pierwszy rok formacji rozpala miłość do Słowa Bożego – czyni uczniami.
Służy ku temu, aby rozkochać w Słowie Bożym. W tym roku formacyjnym staramy się zaangażować CAŁYCH SIEBIE w czytanie Słowa, a więc nie tylko umysł i intelekt, ale wszystkie emocje i uczucia, swoją wyobraźnię i pamięć, a nawet ciało – by poruszyć SERCE.
W tym roku formacyjnym dokładamy wszelkich starań, by każde spotkanie było fascynujące, odmienne, zapadające w pamięć, a każde kolejne było wyczekiwane. Budujemy odpowiednią atmosferę i warunki do pełnego zaangażowania w przeżycie danego spotkania.
Metody czytania Słowa Bożego, które wykorzystujemy w ramach formacji I roku:
- modlitwa Słowem Bożym
- krótkie formuły wiary
- dyskusja
- scenka biblijna
- przeredagowanie tekstu
- czytanie z pytaniem
- targum
- Västerås
- metoda adekwacji antropologicznej
- wywiad biblijny
Drugi rok formacji prowadzi do relacji z Jezusem Chrystusem – czyni świadkami.
To wejście w GŁĄB, gdzie coraz bardziej świadomie uczymy się słuchać Ducha Świętego w spotkaniu z Bogiem w Jego Słowie. W tym roku mniejszy nacisk kładziemy na emocjonalne przeżycie Słowa, a bardziej koncentrujemy się na doświadczeniu, że Bóg mówi konkretnie do mnie, konkretnie do mojej osobistej sytuacji życiowej – by doświadczyć Żywego Słowa.
Ma on na celu również wprowadzenie w dzielenie się z innymi tym, co Duch Święty mówi do mnie poprzez Słowo, a także – dzięki większemu wzajemnemu zaufaniu i głębszym relacjom, jakie (ufamy) zbudowały się dotychczas wewnątrz grupy – otwiera możliwość szczerej konfrontacji własnego życia w świetle Ewangelii. To czas, kiedy szczególny nacisk kładziemy na osobistą codzienną lekturę Słowa Bożego. To również czas przygotowania uczestników do dawania świadectwa wiary.
Metody czytania Słowa Bożego, które wykorzystujemy w ramach formacji II roku:
- ewangeliczna rewizja życia
- dzielenie się Słowem Bożym
- echo Słowa
- lectio divina
- skrutacja Słowa Bożego
Trzeci rok formacji uzdalnia do świadomego poprowadzenia swojego życia duchowego wewnątrz wspólnoty w ramach podjętej konkretnej posługi dla parafii – czyni misjonarzami.
W ramach tego roku sięgamy również po teksty inne niż Pismo Święte, które – przy jednoczesnej lekturze Słowa Bożego – wyposażą
w odpowiednie narzędzia – by rozeznać swoje miejsce w Kościele.
To czas przygotowywania samodzielnych chrześcijan, zdolnych do podjęcia dalszej osobistej formacji i gotowych do pełnienia służby w dziele ewangelizacji zgodnie z własnym rozeznaniem i powołaniem.
Sprawdź, jak pracować z konspektem formacyjnym!
Plusy formacji Projekt Puls
JEST UNIWERSALNA
Fakt, że opiera się w sferze merytorycznej wyłącznie na Słowie Bożym czyni ją niezwykle uniwersalną. Może być stosowana z powodzeniem we wspólnotach o różnych duchowościach. Może też stać się narzędziem formacyjnym dla ministrantów i lektorów.
CECHUJE JĄ PROSTOTA
Jest niezwykła przez to, że tak naprawdę nie wprowadza niczego nowego, a jedynie porządkuje i podaje w określonej formie i celowości zastosowania pakiet metod zgłębiania Słowa Bożego dawno wypracowanych przez Kościół.
KIERUJE KU GŁĘBSZEMU PRZEŻYCIU NIEDZIELNEJ EUCHARYSTII
Cotygodniowe spotkania skoncentrowane są wokół Ewangelii z nadchodzącej niedzieli i pomagają głębiej wniknąć w jej treść. Przygotowują w ten sposób do głębszego i pełniejszego przeżycia niedzielnej Eucharystii, która zajmuje centralne miejsce w całej liturgii Kościoła i jest jej najgłębszym wyrazem.
JEST PRZEWIDZIANA DO PROWADZENIA PRZEZ ŚWIECKICH
Nie wymaga od osób prowadzących głębokiej wiedzy teologicznej czy biblijnej, zatem rolą księdza – opiekuna wspólnoty – jest jedynie towarzyszenie jej.
MA WYMIAR OSOBISTY I EKLEZJALNY
Prowadzi nie tylko do osobistego wzrostu duchowego poszczególnych uczestników, ale w swym założeniu prowadzi do otwarcia przestrzeni dla ducha służby i rozbudzenia pragnienia ewangelizacji.
Jeśli myślisz o formacji dla Twojej wspólnoty – skontaktuj się z nami!
Jesteś zainteresowany formacją wg Projektu Puls, masz jakieś pytania lub chciałbyś zamówić Konspekt Formacyjny – napisz lub zadzwoń! Dane kontaktowe znajdują się w stopce. Chętnie udzielimy wszelkich informacji dotyczących Projektu Puls, podzielimy się swoim doświadczeniem lub zrealizujemy twoje zamówienie.